Teplota (barva) světla v jídelně
bude korespondovat s osvětlením kuchyně nebo obýváku, případně s kanceláří.
- Doma svítíme většinou ráno nebo večer, vybíráme proto teplejší barvu světla - ideální 3000K.
- V kanceláři je jídelna (kuchyňka) využitá většinou přes den, vybíráme denní barvu světla - ideální 4000K
- Smart osvětlení nám umožní automatickou teplotu (barvu) světla v průběhu dne - tedy ráno a večer teplejší a přes den studenější. To se hodí, když se například učíme s dětmi u jídelního stolu.
Intenzita světla v jídelně
záleží na velikosti místnosti a uspořádání.
- Nejdůležitější je umístění svítidla přímo nad stolem. Pokud nelze (kabel je vyvedený uprostřed místnosti), dá se řešit naším smart ovládáním.
- Svítidlo vybíráme podle vkusu, přímo svítící nebo přímo-nepřímo svítící, většinou závěsné, aby dobře osvětlilo jídelní stůl, nikoliv vše okolo.
- Pokud chceme stínítko pro žárovku, vybírejme tak, aby žárovka byla při sezení schovaná uvnitř, vyvarujeme se tak nepříjemnému oslnění.
- Stínítka neprůsvitná osvětlí prostor pod svítidlem, stínítka mléčná nebo průsvitná osvětlí jak stůl, tak i částečně okolní prostor. Ideálně tam, kde není dostatek jiného světla.
- Osvětlení nad stolem by mělo mít parametry kolem 20W / 2500lm, ideální je stmívání pro příjemné posezení s přáteli.
Nejčastější chyby osvětlení jídelny.
- Umístění svítidla moc nízko může znamenat bouli na hlavě, moc vysoko může nepříjemně oslňovat. Doporučujeme ve výšce od země kolem 160-180cm.
- Nákup svítidla, které neschová celou žárovku, nebo je třeba příliš úzké a malé, nebo designového kousku, který skoro nesvítí. Nebo třeba drátěná lampička, ve které je přímo vidět na žárovku.
- Příliš světla soustředěného do malé svítící plochy znamená přivírání očí a nepříjemný pocit.
- Doporučujeme použití stínítek, aby nebylo vidět na zdroj světla, případně svítidlo s větší opálovou plochou, která světlo dobře rozptýlí.