2. Funkce chytrý vypínač, chytré tlačítko

 

Svítidlo s funkcí CHYTRÝ VYPÍNAČ (u popisu svítidla najdete "chytrý vypínač")
vám umožní ovládat svítidlo nebo svítidla nebo scény proklikem obyčejného vypínače. Je to nejjednodušší možné řešení do stávající elektroinstalace, ovšem není nejkomfortnější. Po vypnutí vypínače je chytrost také vypnuta.

Jak to funguje?
Svítidlo namontujete a připojíte ke stávajícímu napájení. Můžete ho ihned vypínat a zapínat pomocí vypínače (vypínačů) na zdi.
Jakmile chytré svítidlo zapnete, je pod proudem a můžete ho vidět i v aplikaci Casambi ve Vaší síti. Přes aplikaci můžete nyní svítidlo stmívat, vypnout i zapnout.
Pokud chcete svítidlo ovládat i obyčejným vypínačem, je třeba vypínačem "překlikávat" do polohy OFF a hned zase ON, tím dojde ke změně intenzity osvětlení na základě přednastavených režimů (například mezi 100% - 60% - 20% - OFF). V režimu OFF je svítidlo vypnuté digitálně (nežere žádný proud), a proto ho můžete stále ovládat i mobilní aplikací, nebo dalším chytrým tlačítkem.

Vysvětlíme na dvou možnostech nastavení:

  1. základní nastavení "chytrého vypínače" je svícení na 100% - 30%
    pamatuje si poslední hodnotu, pokud si na chodbě překliknete na 30% intenzity světla, poté budete vypínače klasicky vypínat a zapínat, vždy se rozsvítí na 30% intenzity, pokud budete chtít rozsvítit na úklid na 100% dvojklikem vypínače zvolíte intenzitu na 100%
  2. zákaznické nastavení "chytrého vypínače" může být svícení na 100% - 50% - 20% - OFF
    doporučujeme vypínač změnit na tlačítko (ale není podmínkou), které je zapojené v režimu ON a překlikáváním se pak dá měnit intenzita včetně módu OFF, který svítidlo vypne digitálně, ale je stále pod proudem a dá se ovládat přes aplikaci


Bezdrátové CHYTRÉ TLAČÍTKO
(nebo touchpanel) vám umožní ovládat vše pohodlně. Svítidla jsou stále pod proudem (po vypnutí nežerou skoro žádný proud), ovládáte jak svítidla, tak scény, nebo skupiny svítidel (dle volby v aplikaci). Pomocí tlačítek stmíváte, zapínáte i vypínáte. Doporučujeme nastavit zapamatování posledního stavu, aby se po výpadku proudu svítidlo nerozsvítilo, případně se rozsvítilo na poslední hodnotě svitu.

Integrované CHYTRÉ TLAČÍTKO (vyberete svítidlo BT, kde v popisu chybí "chytrý vypínač")
je použitelné pouze tehdy, pokud pod vypínačem od svítidla najdete 2 dráty navíc. Pokud si nejste jisti, vše s nám i můžete konzultovat, poslat fotografie apod.
Bluetooth jednotka ve svítidle má integrovaný výstup na tlačítko pomocí 2 vodičů navíc (ve vaší elektroinstalaci obvykle černý/šedý, pokud je hnědý zapojený jako hlavní napájecí fáze). Vypínač vyměníte ve stejném designu za tlačítko 1/0 (vrací se), silovou napájecí fázi pod vypínačem propojíte, aby bylo svítidlo stále pod proudem a 2volné vodiče zapojíte do tlačítka. Stiskem již digitálně svítidlo (skupinu svítidel, scénu) vypínáte a zapínáte, stiskem a držením stmíváte.

Modul pro vytvoření CHYTRÉHO TLAČÍTKA
jedná se o modul vkládaný pod vypínač do elektrokrabice. Řešení pro ty z vás, kteří chtějí zachovat design svých vypínačů.
Jedna možnost použití je spínací modul pod vypínač, který umožní svítidlo ZAP / VYP plus zároveň ovládat pomocí aplikace (ZAP/VYP/scéna), nedokáže však stmívat. Toto je řešení, pokud již máte nestmívatelné svítidlo nainstalované a chcete ho propojit do chytrého osvětlení.
Druhá možnost jsou stmívací bezdrátové moduly napájené ze sítě (nebo na baterie), které se umístí pod stávající vypínač, z vypínače se udělá 1tlačítko nebo s jiným modulem až 4tlačítko chytré. Na tyto tlačítka se pak dají naprogramovat svítidla nebo scény.

Svítidla se stmívatelnými žárovkami E27 nebo GU10 mohou být ovládané pomocí Bluetooth, také s funkcí Chytrý vypínač. Upozorňujeme, že fázové stmívání není dokonalé a žárovky mohou při stmívání problikávat. V naší nabídce najdete LED žárovky, které máme vyzkoušené a nejvíce se hodí k našim stmívatelným svítidlům, avšak problikávání může v některých % setmění také nastat. Fázové stmívání není vhodné pro natáčení videa nebo focení, LED zdroje při setmění na displeji blikají, což se může projevovat stíny na fotce.

Příklady:

V obývacím pokoji mám dvojvypínač na jednom místě u dveří.
Chci mít chytré svítidlo v obýváku a také v jídelně. Pokud netrvám na designu vypínače, ideální volbou je bezdrátové CHYTRÉ TLAČÍTKO, kterým nahradím stávající vypínač. V krabičce pod vypínačem propojím fáze, aby obě svítidla byla pod proudem. Následně osadím CHYTRÉ TLAČÍTKO, a vše už ovládám digitálně, včetně stmívání. Toto řešení je ideální tam, kde pod vypínačem najdu jen hnědé (černé dráty).

Svítidla v obývacím pokoji vypínám ze 2 míst.
Jedná se o schodišťový vypínač. Opět ideální volba viz příklad 1., kde nahradím oba vypínače bezdrátovými CHYTRÝMI TLAČÍTKY.
V tomto případě lze však použít chytré svítidlo Bluetooth s funkcí CHYTRÝ VYPÍNAČ.
Pokud trvám na designu vypínačů, pak lze pod vypínače doplnit BT moduly pro chytré tlačítko, vyměnit stávající vypínače za tlačítka - ideálně se s námi poraďte.

V obývací části mám jen 1 svítidlo a jeden vypínač.
Rád bych 2 svítidla do obývací a jídelní části. V tomto případě je třeba rozvést silový kabel ze středu na obě místa (skrytě pod SDK podhledem, přiznaně například pomocí opletených kabelů, nebo kabelů v lištách apod.). Jedno chytré svítidlo s funkcí CHYTRÝ VYPÍNAČ, anebo ideálně chytrá svítidla Bluetooth a místo vypínače použít BEZDRÁTOVÉ CHYTRÉ TLAČÍTKO. Další mohu osadit kamkoliv jinam například k jídelnímu stolu a ovládat tak svítidla ze 2 míst.

V obývací části bych chtěl doplnit nepřímé osvětlení, ale nemám tam elektriku.
Zároveň bych chtěl mít hlavní svítidlo také chytré. Řešení může být instalací profilu pro nepřímé osvětlení, zafrézování LED vodičů do stěny (případně svedení k zemi pomocí lišty), na zemi pod nábytek umístit chytré napájení, které strčím do zásuvky. Místo vypínače osadíme BEZDRÁTOVÉ CHYTRÉ TLAČÍTKO a můžeme ovládat jak hlavní svítidlo, tak nepřímé osvětlení. Zapínat, vypínat, stmívat, přepínat scény.

NEBOJTE SE ZEPTAT, pošlete fotografie, poradíme.Zpět do obchodu