Mezinárodní den matek

Mezinárodní den matek

 

Každý rok připadá na druhou květnovou neděli oslava všech maminek, letos to tedy vychází na neděli 8. května.. Přestože to nepatří mezi nejpopulárnější svátky, je dobré alespoň v tento den dát mamince najevo jak moc ji máme rádi, jak moc nám na ni záleží a jak moc důležitá v našem životě je.

Pokud se podíváme do historie tohoto svátku, u nás jeho kořeny sahají do roku 1923, kdy se v tehdejším Československu začal slavit díky dceři Tomáše Garyka Masaaryka, Alici Masarykové. Ve světě se tento svátek slaví od roku 1908 jako vzpomínka na Annu Reeves Jarvisovou, která bojovala za práva matek. Oficiálně tento svátek představil prezident USA Woodrow Wilson v roce 1914, kdy ustanovil i pravidlo, že se bude slavit druhou květnovou neděli.

Pokud se podíváme do zbytku světa, většina států dodržuje termín druhé květnové neděle, jsou ale i výjimky, například:

  • první květnová neděle – Španělsko, Portugalsko, Maďarsko atp.
  • druhá únorová neděle – Norsko
  • čtvrtá postní neděle – Velká Británie a Irsko
  • pátá květnová neděle nebo první červnová neděle – Francie, Švédsko
  • března – Rumunsko, Bulharsko

A pokud přemýšlíte nad tím, co své mamince darovat, z vlastní zkušenosti vím, že nejvíce potěší ručně vyrobený dárek. S tím většinou pomáhají paní učitelky ve školkách a školách a za to jim patří velký dík. Pokud už spadáte do jiné věkové kategorie, určitě ji potěší dárek koupený s láskou, který ji každý den při pohledu na něj připomene, jak moc je pro vás důležitá.

Zpět do obchodu