Svatý Valentýn

Neznám snad kontroverznější svátek než je právě svátek svatého Valentýna. Někdo ho prožívá a slaví plnými doušky například na romantické večeři, obklopen plápolajícími svíčkami, romantickou hudbou, květinami, dárkovými taštičkami a podobně, jiný tento den bere jako každý jiný a tento svátek vůbec neřeší. Já se přiznám, že patřím k té druhé skupině lidí, nepotřebuji mít určeno, který den mám své drahé polovičce vyznat lásku a plánovaně to slavit. Na druhou stranu ale v žádném případě neodsuzuji někoho, kdo toto slavit chce, je to svobodná volba každého z nás.. Víte ale, jak tento svátek vlastně vznikl?

Den svatého Valentýna pochází z anglosaských zemí a slaví se 14. února. Existují dvě legendy o jeho vzniku.

První legenda praví, že je svátek odvozen od svátku Lupercalia, který se slavil ve starověkém Římě jako začátek jara a očisty. V předvečer čtrnáctého února byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Poté si každý mladý muž jeden lísteček se jménem vylosoval a dívka, jejíž jméno bylo na lístečku napsáno, se v následujícím roce měla stát jeho milovanou.

Druhá legenda přisuzuje tento svátek knězi Valentýnovi. Vládce Říma, Claudius II. údajně zakazoval svým vojákům zásnuby i sňatky, jelikož se bál, že by pak muži chtěli zůstat doma u svých žen a nechtěli by jít do boje. Kněz Valentýn se však tomuto zákazu postavil a tajně mladé zamilované páry oddával. Při jedné tajné svatbě byl však zajat a uvězněn. Poté se mu u dveří žaláře začali shromažďovat dopisy a dárky od lidí, které oddal. 14. února byl však popraven.  

Mezi nejčastější dárky patří Valentýnky, to jsou vzkazy jež si zamilovaní posílají a vyznávají lásku. K tomu nějaká ta dobrá večeře, květina, čokoláda, šperk a radost je na světě.. :-) 

Co říci závěrem? Ať už patříte k jedné nebo k druhé skupině, myslím, že není od věci si občas říct jak moc nám na tom druhém záleží.. Ono na to spousta lidí v dnešní uspěchané době zapomíná a často to bere jako samozřejmost.. A pokud to bude zrovna 14. února, není to přece nic špatného. Je přece jedno jaké je zrovna datum. A hlavně, v dnešní smutně zvláštní době je každé takové slovo důležitější než kdykoliv jindy… A pokud k této příležitosti využijete například naše párové náramky, budeme rádi, že tím vneseme trochu radosti a lásky do Vašich životů a třeba Vám tím alespoň trochu zpříjemníme den.. :-)

 

Zpět do obchodu