Human Centric Lighting a Well-being

Krátké laické vysvětlení Well-being a Human Centric Lighting

 

Aby se člověk ve svém životě cítil komfortně, potřebuje zdravý vzduch, dobré světlo, málo hluku, ideální teplotu a mnoho dalších faktorů.

Všechny mají vliv na naše chování, na množství vydané energie, na akceschopnost v průběhu dne, ale i na možnosti relaxace, odpočinku a následně zdravého spánku.

My se zabýváme osvětlením, takže vytrhneme jen tuto část, která navazuje na princip Human Centric Lighting.

Představte si naší lidskou, celkem krátkou minulost, kdy naši předci žili převážně ve venkovním prostředí, čili jak na čerstvém vzduchu, tak na přirozeném světle. A právě světlo ovlivňuje naše tělo, teplota světla má vliv na tvorbu hormonů, které náš organismus buď ženou dopředu (studené světlo) anebo naopak utlumí a umožní relaxovat (teplé světlo).

Velmi zjednodušené vysvětlení:

- východ slunce = teplé světlo s nízkou intenzitou

- pravé poledne = studené světlo s vysokou intenzitou

- západ slunce = teplé světlo s nízkou intenzitou

 

Jelikož se člověk v poslední etapě zavřel na většinu dne do jeskyní, chatrčí, následně do svých domovů a kanceláří, výrobci osvětlení přemýšlí, jak nasimulovat denní světlo uvnitř. K tomu slouží svítidla s integrovaným LED zdrojem s proměnnou teplotou chromatičnosti, ovšem bez řídícího systému, který je naprogramován na denní cyklus by samo o sobě nefungovalo.

Náš bezdrátový systém Casambi Bluetooth umíme naprogramovat, aby v době zapnutí mělo svítidlo správnou teplotou i intenzitu. Dokonce v kombinaci s bezdrátovými senzory dokáže svítidlo změnit i intenzitu světla, kdy z venku dopadají zkrz okno sluneční paprsky a je zbytečné svítit umělým osvětlením na 100%.

Navíc i přesto tento automatický systém můžete teplotu chromatičnosti sami ovlivnit - no prostě se rozhodnete, že zrovna teď nechcete pracovat, ale odpočívat !

 

Podrobněji tuto problematiku studuje a popisuje můj bývalý kolega Ing. Daniel Novák, více se můžete dozvědět na odkaze:

halla.cz/human-centric-lighting

Zpět do obchodu