4. Intenzita osvětlení v obývacím pokoji, v dětském pokoji, v kanceláři.

Intenzita osvětlení v obývacím pokoji aneb jak správně osvětlit místnost doma nebo v práci.

Člověk je denní tvor, náš organismus je na tento princip po staletí nastavený. Tomu bychom měli podřídit podmínky jak doma, tak i v práci.
Rada nebo spíš doporučení: Svítidla s obnaženými žárovkami (například s drátěným korpusem, s čirým sklem nebo úplně bez stínítka) jsou sice krásná a vzdušná, ovšem z pohledu komfortu osvětlení absolutně nevhodná. Malé zdroje světla totiž hodně oslňují.

Základní princip nastavení intenzity by se dal shrnout do těchto slovních hodnot:

  • ráno - nižší intenzita světla, tělo si po probuzení zvyká
  • přes den - vyšší intenzita, tělo je aktivní (kognitivní výkon)
  • večer - nižší intenzita, tělo se připravuje na spánek
  • noc - žádná intenzita

Jak dosáhnout těchto hodnot je v dnešní době mnohem snazší, než bylo v minulosti. Díky moderním technologiím můžeme měnit jak teplotu bílého světla (o vlivu barvy bílého světla na biorytmus lidského těla se můžete dozvědět ZDE), tak intenzitu osvětlení v celé místnosti anebo jednotlivých svítidel.
Světlo v místnosti z různých svítidel se sčítá, proto není potřeba hlavní světlo přepálit, ale vhodně doplnit nepřímým osvětlením, bodovým osvětlením obrazů nebo předmětů a dotvořit tak atmosféru. Případně doplnit svítidlo na pracovní plochu.

Moderní osvětlení obývacího pokoje, pokoje dětského nebo pracovny.

Zkusíme orientačně nastínit hodnoty svítidel (nápověda v článku "parametry svítidel" ZDE), jak a co vybírat do jednotlivých místností, na světlo má totiž vliv více aspektů (barva podlahy, stěn, nábytku apod.).

 

Obývací pokoj - 250 až 300 lm/m²

Velmi často jsou propojené obývací místnosti s jídelnou a kuchyní, doporučujeme kuchyň oddělit a klidně sčítat obývák s jídelním stolem.

Ideální jsou oddělená svítidla a vzhledem k potřebě svítit různou intenzitou v různých případech (návštěva, úklid, relax, večeře, psaní úkolů, práce z domova)
také chytré osvětlení. O možnostech našeho chytrého osvětlení se dozvíte ZDE.

Jaké jsou aktuální trendy a naopak čemu lepší se vyhnout?

Efektové osvětlení super dotvoří atmosféru, doplněné o chytré osvětlení zejména se stmíváním dopřeje dostatek světla v době suostředění, ale i dokonalé šero v době odpočinku. Vytvořit je možné pomocí nepřímého osvětlení ve stropě, nebo na nábytku (LED profily ZDE), anebo bodovým osvětlením obrazů nábytku (bodové osvětlení ZDE). Pozor na natočení přímého světla proti obličeji.

Porovnání_Obýváky_Jídelna

Kuchyň - 300 až 500 lm/m²

Nabídneme různé pohledy na osvětlení.
Pokud máte pouze hlavní svítidlo(a) na stropě doporučujeme počítat vyšší hodnotu až 500 lm/m².
Pokud máte doplňkové osvětlení kuchyňské desky (například LED profil pod skříňkami), postačí hlavní osvětlení 300 lm/m². Nepočítejte jen volnou podlahovou plochu, ale plochu celé kuchyně.
LED přisvětlení pracovní plochy doporučujeme lineární LED profil, ideálně zafrézovaný v desce horních skříněk zespodu, případně přisazené zespodu, ideálně v přední třetině horní skříňky. Pokud je vývod vzadu, dá se použít i LED profil svítící pod úhlem, ale to může znamenat oslnění sedící osoby u jídelního stolu.
Pro světlé kuchyně postačí 1000lm na metr, pro tmavší linky doporučujeme až 1500lm na metr. Pokud je v kuchyni volně stojící ostrůvek, ideální osvětlení může být závěsné, přímo-nepřímo svítící (osvětlení pracovní plochy a rozptýlené osvětlení na stropě), anebo přímo svítící s intenzitou řádově 1000-2000 lm na metr.

 

Dětský pokoj, pracovna - 300 lm/m²

Schválně jsme spojili tyto 2 místnosti do jedné rubriky, protože pro děti je pokoj prakticky pracovní místnost po celou dobu dospívání.
Doporučujeme vybrat osvětlení podle tvaru místnosti, čtvercová nebo podlouhlá místnost menších rozměrů, postačí jedno svítidlo uprostřed, větší místnosti bude lepší osadit větším počtem svítidel.
Extra osvětlení nad pracovním stolem (v kanceláři je normou předepsáno, kromě jiného, 500lx průměr na pracovní ploše). Jednotka lx je hodnota osvětlenosti na ploše, kdežto lumen je jednotka světleného toku, tedy co vyzáří svítidlo.
Chcete-li svítit nezávisle na hlavním svítidle, pak doporučujeme svítidlo s přímo-nepřímým vyzařováním, jednak dopřeje dostatek světla na pracovní ploše a druhak zajistí i příjemné okolní osvětlení, blahodárné na zrak a soustředění. Celkový světlený tok svítidla 3000 - 3500lm.
Budete-li svítit vším v místnosti, pak světlený tok může být nižší a svítidlo postačí, když bude svítit na stůl. Světlený tok svítidla 2000 - 3000lm.

Lampička? Postačí k osvětlení na chvilku, nedoporučujeme pro dlouhodobější práci, jedná se zdroj světla bodový, tedy nasvítí / přesvítí jednu část stolu, ale zbytek je tmavý, vzniká tak velký kontrast, pro zrak nepohodlný.

 

Chodby, technické místnosti, toalety - 100 až 150 lm/m² ALE

Jsou specifické tvarem a velikostí (malé, anebo dlouhé), takže bychom spíše doporučili osadit svítidla kolem 500lm a to na každý 1 - 1,5m.

 

Koupelna - 300 lm/m²

Doplňkové osvětlení nad zrcadlem, ideálně kolem 1000-1200lm, perfektní je možnost přepnutí mezi teplou bílou (3000K) a neutrální bílou (4000K).
Teplá bílá poslouží k základní hygieně po vstávání a před spaním, neutrální bílá věrněji ukáže barvy při šminkování.

 

Stropní nebo závěsná LED svítidla do kanceláře.

Plánování dobrého kancelářského osvětlení je již profesionální disciplína. Existují programy, které poskytnou po výpočtu správné hodnoty k porovnání s normou.
Této problematice se budeme věnovat v některém z budoucích článků. Takže ve zkratce.

Nehledí se jen na osvětlenost kanceláře, ale také na uniformitu světla, aby nedocházelo k nepříjemnému efektu pohledu ze světla do tmy.
Také parametr omezení oslnění je velmi důležitý.
Tyto hodnoty přispívají ke správnému rozvržení osvětlení, které vytvoří správné prostředí pro práci s efektivním výsledkem výkonu člověka.

Pro kanceláře s nízkými stropy (2,7m) může být stropní svítidlo ideální, například LED panely v kazetových stropech, anebo plošně svítící svítidla různých tvarů (kruhová, lineární, čtvercová, tvarová) doplněná však vhodnou optikou, která zabrání právě výše zmíněnému oslnění.

Pro kanceláře s vyššími stropy (3-4m) je ideální volba závěsné řešení, nejlépe svítidla s přímo-nepřímým vyzařováním světla. Nepřímé světlo vytvoří tolik potřebnou rovnoměrnost osvětlení a přímé světlo poskytne komfort na pracovní ploše. Pokud je výška stropů extrémní, pak již nepřímé světlo nemá efektivní dopad. Snad jen k efektu nasvětlení třeba klenutého stropu.

Zpět do obchodu